Bursztyn

Bursztyn

with 2 komentarze

Bursztyn ( amber, jantar ) – kamień organiczny jest zastygłą żywicą drzew iglastych, porastających tereny dzisiejszej Europy północnej i środkowej.

Rodzaje

Na świecie występuje ok. 60 gatunków bursztynu – między innymi bursztyn japoński, meksykański, dominikański oraz bałtycki (sukcynit), który ma największe złoża.

Kolory

Paleta kolorów, w jakich występuje w Polsce jest dość szeroka i rozciąga się od najbardziej znanego żółto-złotego przez czerwony, brązowy, biały, aż po tak nietypowy jak zielony.

Wiek brył bursztynowych  zalegających na terenie Polski szacuje się na ok. 40-60 miliomów lat .

W bryłach bursztynu odnaleźć można inkluzje roślinne i zwierzęce. Bursztyn jest źródłem informacji o florze i faunie zamierzchłych czasów. Badacze odnajdują w bryłach  części roślin, jak nasiona, igły, liście, gałązki, kwiaty czy owoce, dzięki którym sklasyfikowano już 215 gatunków flory. Ponad 90% inkluzji zwierzęcych to owady, pozostała część to przede wszystkim wije i pajęczaki.

Bursztyn - inkluzje
Bursztyn - inkluzje

Bursztyn stał się jednym ze świadków historii naszego globu, a wszystko za sprawą tysięcy reliktów świata zwierząt i roślin, które spływająca żywica uwięziła w sobie, aby pokazać je nam współczesnym. Sam bursztyn bałtycki wyróżnia zróżnicowanie stopnia przezroczystości i barwy: od jasnożółtej aż do białej, niebieskawej, zielonej, beżowej i brązowej. Bursztyn uformowany wewnątrz pni jest na ogół nieprzezroczysty. Stopień przezroczystości i kolor bursztynu zależą od liczby i ułożenia pęcherzyków gazu w masie bursztynu.

Największa znana bryła bursztynu bałtyckiego waży 9750 gramów. Jest to forma powstała w pniu drzewa bursztynodajnego, która uległa obtoczeniu podczas przechodzenia lodowców.  Można ją  zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu im. Humboldta w Berlinie.

Złoża bursztynu mające znaczenie pod względem przemysłowym znajdują się  na terenie Rosji, Polski, Ukrainy i Niemiec. Bursztyn bałtycki, bursztyn ukraiński i bursztyn saksoński oznaczają ten sam rodzaj bursztynu – sukcynit.

2 Odpowiedzi

  1. […] Bursztyn […]

  2. […] Bursztyn […]

Komentarze zostały wyłączone.