Krzemień pasiasty

Krzemień pasiasty

with Brak komentarzy

Krzemień pasiasty (polski diament) – ozdobna odmiana krzemienia odznaczająca się koncentrycznym, mniej lub bardziej regularnym ułożeniem ciemnych i jasnych smug lub warstewek, często tworzących bardzo atrakcyjny wzór. 

Krzemień pasiasty - występowanie

Krzemień pasiasty jest bardzo rzadkim kamieniem – występuje tylko w jednym miejscu na świecie, w Górach Świętokrzyskich w Polsce.

Krzemień pasiasty jest formą skały osadowej zbudowanej głównie ze skrytokrystalicznego kwarcu (chalcedonu) z domieszką ziaren kwarcu, węglanu wapnia oraz opalu. Występuje w złożach wapienia w postaci konkrecji (skupienie minerałów o kształcie zazwyczaj kulistym, elipsoidalnym czy soczewkowatym) o średnicy do kilkudziesięciu centymetrów.

Geneza polskich krzemieni pasiastych nie jest do końca wyjaśniona, sądzi się jednak, że powstały one w osadach dna morskiego w czasie sedymentacji lub tuż po niej, a źródłem krzemionki mogły być roztwory hydrotermalne.

Jakie właściwości zdrowotne posiada krzemień pasiasty?

Krzemień pasiasty wpływa odmładzająco na skórę i niszczy bakterie. Usuwa zmęczenie i skutki przepracowania, wycisza, ale nie pozbawia energii, usuwa z organizmu toksyny, nastraja optymistycznie. Może być stosowany pomocniczo w schorzeniach nerek oraz w zaburzeniach hormonalnych (szczególnie w czasie menopauzy i andropauzy).

Komentarze zostały wyłączone.